wtorek, 21 sierpnia 2012

Wypadek drogowy - i co dalej?

Wyjeżdżając na urlop nikt nie zakłada, że będzie uczestnikiem wypadku drogowego, jednak przed planowanym wypoczynkiem warto przygotować się na taką ewentualność.  Przygotowując się do podróży należy sprawdzić, czy mamy ze sobą wymagane przez prawo o ruchu drogowym dokumenty tj. prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. Powinniśmy mieć także przy sobie ważną polisę OC, w dowodzie warto mieć wpisaną grupę krwi. W samochodzie powinny znajdować się takie rzeczy jak apteczka, gaśnica, rękawiczki, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy, ręcznik, koc. 

Wypadek drogowy - i co dalej?
Wypadek drogowy - i co dalej?

W sytuacji gdy dojdzie do kolizji,  pamiętać należy aby nie wykonywać gwałtownych ruchów. Nie wszystkie obrażenia dają natychmiastowe objawy bólowe. Jeżeli podróżujemy z pasażerami musimy się upewnić w jakim stanie się znajdują.

Następnie wyjmujemy kluczyki ze stacyjki, a wysiadając uważamy na ruch kołowy i innych użytkowników drogi. Warto również sprawdzić czy w wyniku wypadku nie ucierpiały postronne osoby. Wzywamy policję oraz karetkę. Zabezpieczamy miejsce zdarzenia poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Poza miastem trójkąt ustawiamy w odległości 30-50 m od samochodu, w mieście bezpośrednio za samochodem. Gdy jest to możliwe włączamy światła awaryjne

Jeśli w skutek wypadku zostały ranne osoby, obowiązkiem jest udzielenie im pierwszej pomocy. Osobie rannej można pomóc poprzez założenie opaski uciskowej, przykrycie kocem aby nie traciła ciepłoty ciała, opatrzenie ran. Jeśli osoba ranna wymaga reanimacji nie przerywaj jej aż do przyjazdu służb ratunkowych. 

Ważne aby nie usuwać pojazdów z drogi. Kiedy przyjedzie policja wszystko powinno wyglądać tak jak po wypadku. Następnie szukamy świadków wypadku. Ich zeznania mogą nam pomóc, w sytuacji gdy będziemy mieli problemy z ustaleniem przebiegu wypadku, czy z uzyskaniem odszkodowania. Spisujemy dane świadków i sposób kontaktu. 

Jeśli doszło do kolizji i nie ma osób rannych, a rozbite są tylko pojazdy, możemy sami porozumieć się z drugim kierowcą. Możliwe jest to tylko w takiej sytuacji, gdy nie ma sporu o to, kto jest sprawcą, kierowca jest trzeźwy i ma wymagane prawem dokumenty. Pamiętać należy, że oświadczenie o winie pisze osoba, która doprowadziła do stłuczki. Powinno ono zawierać datę i godzinę zdarzenia, dane personalne uczestników zdarzenia, ulicę, miejscowość, markę i numery rejestracyjne pojazdów, dane sprawcy: nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, numer dowodu i prawa jazdy wraz z kategorią, numer dowodu rejestracyjnego pojazdu, nazwę ubezpieczyciela OC wraz z numerem polisy, opis okoliczności zdarzenia, dane personalne ewentualnych świadków. Powyższe dane powinny być potwierdzone własnoręcznym podpisem sprawcy. Na takim oświadczeniu powinien znaleźć się również opis widocznych usterek w samochodzie sprawcy i osoby pokrzywdzonej. Oświadczenie takie może być sporządzone na zwykłej kartce papieru.

Warto jednak wzywać policję do każdego zdarzenia, pomimo skruchy i ewentualnego przyznania się sprawcy do winy. Na ogół, gdy mijają emocje, sprawca kierowany niechęcią i ewentualnymi kosztami może chcieć się wycofać ze swojego oświadczenia. Podważa autentyczność oświadczenia i swojego podpisu. Taka sprawa zwykle ma swój finał w sądzie. Służbowa notatka policji przeciwdziała takim praktykom. Jeżeli mamy obawy co do stanu trzeźwości sprawcy, autentyczności i ważności dokumentów, polisy, sprawności pojazdu lub terminu badania technicznego, wezwanie policji staje się obowiązkowe.

Sprawdź: Causa Odszkodowania > Odszkodowania powypadkowe

Maciej Radomski

pl. Grunwaldzki 3/2b 
58-100 Świdnica 
tel. kom.: 505 107 131 
faks/tel.: 074 850 51 51 
biuro@causakancelariaprawna.eu 

1 komentarz:

Marcin pisze...

Niestety coraz więcej osób zapomina o fakcie, że trzeba udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. W naszym kraju panuje znieczulica i mimo, że brak pomocy jest karany to i tak większość ludzi przejeżdża lub przechodzi koło rannych obojętnie. Co za czasy... :(