środa, 27 listopada 2013

Wymarzone, własne M (ustawa „Mieszkanie dla młodych”)

Od stycznia 2014 r. kupujący swoje pierwsze mieszkanie będą mogli liczyć na pomoc państwa. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę Mieszkanie dla Młodych, która zakłada pomoc państwa młodym osobom w zakupie pierwszego mieszkania lub domu z rynku pierwotnego.

Pomoc będzie polegać na dofinansowaniu wkładu własnego. Rodziny, w których pojawi się trzecie dziecko własne lub przysposobione, będą mogły dodatkowo dostać pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu.

Wymarzone, własne M (ustawa „Mieszkanie dla młodych”)
Wymarzone, własne M (ustawa „Mieszkanie dla młodych”)

Ponadto osoby, które rozpoczną w przyszłym roku budowę pierwszego własnego mieszkania (lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) będą mogły na nowych zasadach skorzystać z tzw. częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.

Z programu skorzystają osoby samotne do 35. roku życia lub małżeństwa, w których co najmniej jedna osoba jest poniżej tego wieku. Ustawa przewiduje nadto, że państwo pokrywa rodzinie bezdzietnej 10 proc. ceny mieszkania kupionego za kredyt. W sytuacji, gdy rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dopłata wówczas wyniesie 15 proc. Na kolejne 5 proc. dopłaty można liczyć, gdy w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania przyjdzie na świat trzecie bądź kolejne dziecko.

Dopłatę dostaną osoby, które będą kupowały mieszkania do 70 mkw oraz domy do 100 mkw. Jednak dopłata w obydwu przypadkach będzie dotyczyć jedynie 50 mkw lokalu. Odstępstwo dotyczy rodzin, z co najmniej trójką dzieci. Wówczas będzie istniała możliwość zakupu mieszkania lub domu większego o 10 mkw.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż zgodnie z ustawą nie będzie można sprzedać lub wynająć takiego mieszkania. Jeżeli rodzina, która skorzystała z programu MDM w ciągu pięciu lat od zakupu sprzeda mieszkanie, to będzie musiała oddać proporcjonalną część dopłaty podstawowej do kredytu – chyba, że przeznaczy te pieniądze na zakup innego mieszkania.

Program MdM nie będzie dotyczyć osób, które mają już inne mieszkanie lub udział w budynku, w którym mogą uzyskać samodzielny lokal. Nie uwzględnia też budownictwa jednorodzinnego, ale z dopłat będą mogły skorzystać osoby, które kupią od dewelopera mieszkanie w domu jednorodzinnym, w którym są co najmniej dwa lokale. Natomiast wsparcie państwa dla osób budujących dom systemem gospodarczym miałoby polegać natomiast na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy. Zgodnie z ustawą, przyszłoroczne wydatki na wyroby budowlane ponoszone przez pozostałe osoby nie będą już podlegały częściowemu zwrotowi podatku VAT.

Maciej Radomski

pl. Grunwaldzki 3/2b 
58-100 Świdnica 
tel. kom.: 505 107 131 
faks/tel.: 074 850 51 51 
biuro@causakancelariaprawna.eu 

1 komentarz:

wrocław mieszkania sprzedaż pisze...

Świetny i bardzo pomocny artykuł! Moim zdaniem bardzo fajne jest to, że developerzy dopasowali swoje oferty tak aby można było ich mieszkania kupić w programie dom dla młodych! Uważam że to świetny pomysł i szansa na zdobycie swojego wymarzonego mieszkania! Pozdrawiam serdecznie! :)